Ekspert giver opsang: Eriksen fortjener det
Christian Eriksen er godt på vej til at skrive dansk fodboldhistorie, og i den forbindelse kommer Mads Junker med en opsang.
Midtbanespilleren har allerede rekorden for flest landskampe i rødt og hvidt, og nu nærmer han sig også rekorden flest mål for Danmark.
Angrebslegenden Jon Dahl Tomasson og Poul Nielsen deler den rekord med 52 scoringer, men Christian Eriksen er nu oppe på 45 mål.
Manchester United-spilleren blev matchvinder i lørdagens træningskamp mod Nordirland, og efterfølgende kom TV 2-ekspert Mads Junker med en opsang.
– Jeg er egentlig nogle gange lidt ærgerlig over, at han ikke får den der enorme anerkendelse i den danske befolkning. Alle statistikker viser jo, at han er en exceptionel en fodboldspiller. Det kunne vi se helt tilbage fra hans debut. Altså op til 2010, hvor han var den yngste mand, der var med til VM, og han ender med at slå alle mulige rekorder, siger Mads Junker til TV 2.
– Alligevel er der mange, der er lidt lunkne, der mener, at Christian ikke leverer hver gang og alle de her ting. Vi er bare desværre et land, hvor vi ikke giver lige så meget credit, som hvis det havde været Ronaldo i Portugal, hvor du bliver båret på hænder og fødder, og ligegyldigt hvad du gør, er det fantastisk. Fordi det fortjener Christian.
Næste landskamp for Christian Eriksen er tirsdag aften, når Danmark møder Litauen på Odense Stadion.
Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.


















