Efter store problemer: Kamp bliver gjort gratis
Der har været store problemer med at købe adgang til Chelseas kamp mod Servette FC i Conference League.
Adskillige personer har haft udfordringer med at købe adgang gennem Chelseas hjemmeside eller app, og derfor har The Blues nu taget konsekvensen.
Læs også: Manchester United og Chelsea forhandler
Chelsea har således gjort kampen gratis på sin hjemmeside og app. Det er først sket efter kampstart i Schweiz.
Dog kunne hurtige Chelsea-fans nå at finde kampen frem og se, at Mykhaylo Mudryk fremtvang et straffespark.
Det efterfølgende spark fra de 11 meter omsatte Christopher Nkunku sikkert, og Chelsea er derfor på sikker kurs mod Conference League-ligafasen.
Den første kamp på Stamford Bridge vandt Chelsea med 2-0, hvor danske Filip Jørgensen fik debut. Målmanden er også i startopstillingen i returkampen.



















