Efter rygter om exit: Harry Kane bryder tavsheden
I store dele af Europa lukkede transfervinduerne mandag aften, og selvom Harry Kane ikke skiftede, spillede han alligevel en stor rolle.
Overskrifterne blev dog domineret af Liverpool, der var ude efter to store signings.
Premier League-vinderne formåede at slå britisk transferrekord ved at hente Alexander Isak i Newcastle, mens det dog omvendt ikke lykkedes at hente Marc Guehi i Crystal Palace, hvor en transfer kollapsede i 11. time.
Mandag blev Harry Kane noget overraskende sat i forbindelse med et skifte væk fra Bayern München, hvor et spansk medie meldte om interesse fra FC Barcelona i sommeren 2026.
Her lød det, at den i dag 32-årige Harry Kane kunne overveje en ny udfordring i det spanske.
I kølvandet på disse rygter, tog Kane sig mandag aften tid til at skrive på de sociale medier:
Her delte han en række billeder med teksten: ‘Ser tilbage på august’.
Harry Kane forlod i 2023 Tottenham til fordel for Bayern München for en rapporteret overgangssum på 750 millioner kroner.
Siden da er det blevet til 100 kampe i Bayern-trøjen for englænderen, der undervejs har scoret 91 mål.
Samtidig er det kommet frem, at Grimsby brød reglerne, da klubben på sensationel vis slog Manchester United ud af Carabao Cuppen. Læs mere her.



















