Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Efter karrierestop: Pierre-Emile Højbjerg har fremtiden på plads

Af Emil Plovgaard
16.12.2025 Kl. 19:23

Pierre-Emile Højbjerg er for tiden at finde hos Marseille, og her har han Roberto de Zerbi som træner.

Det er ikke det eneste store trænernavn, som den danske midtbanespiller har arbejdet sammen med.

Pep Guardiola, José Mourinho, Nuno Espirito Santo, Antonio Conte og Ange Postecoglou er også at finde på listen.

Viaplay har talt med danskeren og spurgt ham ind til de mange forskellige trænere, han har haft i løbet af sin karriere.

– Jeg er jo lidt sådan en type, som stjæler lidt det bedste fra alle. Jeg mærker lynhurtigt, hvad det er for en person, jeg har overfor mig som træner, hvilken karakter, han er. Hvad kan han give mig, og hvad kan han ikke give mig.

Stjæler med 110 i timen

– Jeg lægger rigtig meget mærke til, hvad træneren gerne vil have, og hvad han kan give mig. Dét stjæler jeg med 110 i timen. Antonio Conte har i forhold til det fysiske aspekt og aldrig at stoppe fik jeg kørt ind med ham.

– Med Mourinho var det mere karakteren og personligheden i det.

– Træneren, vi har nu, er en teknisk dygtig træner, som går op i boldbesiddelse. Så det er meget positionering, og hvordan man kan linke op med sin medspiller.

Han fortæller også om sit forhold til sin første træner, der var Jupp Heynckes i Bayern München, som gav ham sin førsteholdsdebut. En træner, som danskeren var meget imponeret af og benovet over.

Artiklen fortsætter efter billedet.

Pierre-Emile Højbjerg vil gerne selv være træner, når hans karriere en dag er slut. Foto: REUTERS/Yves Herman
Pierre-Emile Højbjerg vil gerne selv være træner, når hans karriere en dag er slut. Foto: REUTERS/Yves Herman

Pierre-Emile Højbjerg vil gerne selv være træner

Samtidig kommer Pierre-Emile Højbjerg med noget af en afsløring.

-Det kunne være meget sjovt, lyder det på spørgsmålet om, hvorvidt han selv vil være træner en dag.

Derudover lyder det, at Liverpool er klar til at sælge stjerne til Real Madrid for 822 millioner kroner. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce