Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Efter Jotas død: Liverpool-kamp kan blive aflyst

Af Morten Jørgensen
07.07.2025 Kl. 20:13

Liverpool kan ende med at aflyse kommende kamp som en konsekvens af, at Diogo Jota i sidste uge døde i en trafikulykke. 

Sådan lyder meldingen fra lokalavisen Liverpool Echo, der mandag er kommet med en opdatering på klubbens planer. 

Oprindeligt skulle flere af klubbens spillere have været tilbage på træningsanlægget fredag den 4. juli, men det blev droppet, da Diogo Jota dagen forinden var omkommet. 

Resten af spillerne skulle ifølge mediet være mødt ind i dag – mandag den 7. juli – men de planer blev også udskudt. 

I stedet er det nu planen, at spillerne starter sæsonforberedelserne tirsdag den 8. juli. 

Gennem et godt stykke tid har der været planlagt en træningskamp mod Preston North End på søndag den 13. juli, men der er lige nu ikke blevet besluttet, om den kamp skal spilles eller ej. 

Meldingen går på, at der først bliver truffet en beslutning, når hele holdet er vendt tilbage på træningsbanen, og alle spillere og personer i staben er blevet tag med på råd. 

De sørger lige nu over tabet af en god ven og holdkammerat, og derfor kommer en træningskamp ikke først på prioriteringslisten. 

Preston forbereder sig angiveligt lige nu på, at kampen skal spilles, men den kan altså ende med at blive aflyst. 

Samtidig har præsidenten i europæisk storklub bekræftet, at han ville hente Diogo Jota.

Seneste nyt

Annonce
Annonce