Efter få dage i jobbet: Thomas Tuchel foretager overraskende ændring
Thomas Tuchel blev tidligere på ugen præsenteret som ny landstræner for England.
Han vil formelt set overtage stillingen ved årsskiftet.
Læs også: Én Chelsea-stjerne får stor kritik: ‘Spillede han i dag?’
Derfor er det også den midlertidige landstræner Lee Carsley, der står i spidsen for The Three Lions ved næste måneds to Nations League-kampe mod Grækenland og Irland.
På sin første dag afgav han et løfte til Englands fans.
– Hej, gutter. Thomas her.
– Jeg er ret nervøs, idet dette er min første besked som engelsk landstræner. Jeg befinder mig på Wembley – hvor ellers? Og der er også grund til at være en smule nervøs. Jeg mener, det er en god ting.
– Jeg kan love jer, at jeg er meget spændt. Jeg er meget beæret, og jeg vil gøre alt for, at vi først og fremmest kvalificerer os til VM, og at vi får et succesfuldt VM.
Herefter kom løftet.
– Vi skal have endnu en stjerne på vores trøje.
– Jeg ønsker jer alt det bedste, og så ses vi snart på stadion, lød det fra tyskeren.
Tuchel satser på, at England kan vinde guld ved VM-slutrunden i 2026. Det vil være første titel i 60 år, hvis det sker.
En del af Tuchels stab er allerede bekræftet, hvor Anthony Barry bliver assistent. Barry arbejdede også sammen med Tuchel hos Chelsea og i Bayern München. I alt vandt de fire trofæer i de to klubber.
Men der er én person, der ikke bliver en del af staben på det engelske landshold, lyder det søndag fra journalisten Fabrizio Romano.
Læs også: Eksperter ikke i tvivl: Liverpools bedste spiller med flere længder
Zsolt Löw, der var Tuchels assistent i Bayern München og også arbejdede sammen med ham hos Paris Saint-Germain og Chelsea, har søgt andre veje, melder Romano.



















