Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Dyrere end Neymar: Tottenham kræver kassen for Eriksen

29.11.2018 Kl. 11:45
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Christian Eriksen blev i går helten for Tottenham, da han scorede det afgørende mål i 1-0-sejren over Inter, og dermed er der stadig Champions League-håb for Tottenham.

Den danske landsholdsstjerne er i flere omgange blevet rygtet væk fra London-klubben og især blevet sat i forbindelse med de to spanske gigantklubber, Barcelona og Real Madrid.

Ifølge den spanske avis Marca er Real Madrid så småt begyndt at kigge på en fremtidig erstatning for Luka Modric, og øverst på listen er Christian Eriksen. 

Christian Eriksen er uden tvivl en af Mauricio Pochettinos vigtigste spillere, og derfor har Daniel Levy heller ikke i sinde at slippe danskerne. Marca hævder, at Tottenham har fastsat en pris på Christian Eriksen, der lyder på €250 millioner. Det svarer til 1,8 millarder kroner.

Christian Eriksen kontrakt udløber i 2020, men skulle efter sigende være i dialog med klubben om en kontraktforlængelse.

Annonce