Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Dyche: Guardiola har brug for tilvænning

01.01.2017 Kl. 16:25
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Spanske Pep Guardiola har hjemført 21 trofæer i sin managerkarriere hos FC Barcleona og Bayern München og tog i sommer springet til den engelske Premier League, hvor han blev præsenteret i Manchester City. 

Halvvejs igennem sæsonen er The Citizens dog 10 point efter Chelsea i toppen af Premier League, men skyder 2017 i gang med en kamp mod Burnley mandag eftermiddag. Forud for kampen har Burnley-manager Sean Dyche rost sin spanske kollega, men forklarer samtidig, at Pep Guardiola har brug for tilvænning:

– Jeg har kun snakket kort med Pep Guardiola efter vores seneste kamp i november. Dengang indrømmede han, at Premier League er anderledes i forhold til Spanien og Tyskland, hvor man ikke har samme fokus på andenbolde, siger den britiske manager. 

– Pep Guardiola lærer hele tiden om Premier League, som er en meget hård liga. Han er en klog manager og har en god gruppe af spillere, så han skal nok få succes. Han er også realistisk og ved, at der er mange gode hold i Premier League, så det bliver ikke nemt at vinde mesterskabet, slutter Sean Dyche.

Opgøret mellem Manchester City og Burnley fløjtes i gang klokken 16.00 mandag eftermiddag. 

Annonce