Drama i Manchester: Stor beslutning om Amorim
Manchester United har truffet en endegyldig beslutning i forhold til at fyre klubbens cheftræner, Rùben Amorim, hvis det bliver til nederlag i weekendens kamp mod Sunderland.
Lørdag eftermiddag er der opgør på Old Trafford, hvor nyoprykkede Sunderland gæster den ikoniske grønsvær.
United har hentet syv point og lukket 11 mål ind i de første seks kampe af sæsonen, og senest blev det til et 3-1-nederlag til Brentford på udebane.
Presset på Amorim er derfor stigende, men alligevel virker det til, at der er opbakning fra ledelsen til den 40-årige portugiser.
I dagene siden nederlaget, er der dog blevet spekuleret i, hvem der kan tage over, hvis det skulle ske, at Amorim modtog en fyreseddel inden for den nærmeste fremtid.
Trænernavne som Crystal Palaces Oliver Glasner, Andoni Iraola fra Bournemouth og Marco Silva i Fulham er blevet nævnt, men det er også Amorim, der lørdag står i spidsen for Manchester United.
United træffer stor Amorim-beslutning
Laurie Whitwell, der er journalist på The Athletic, hævder nu, at Amorim også vil forblive i spidsen for De Røde Djævle, uanset hvad lørdagens kamp ender.
Det på trods af, at et nederlag kan sende United helt ned som nummer 16 i Premier League, hvis resultaterne ikke flasker sig.
– Jeg mener, det er en stor kamp, og jeg tror helt bestemt, at Rúben Amorim har brug for et positivt resultat. De er nødt til at slå Sunderland.
– Ud fra snakke med folk, selv hvis de taber til Sunderland, så tror jeg ikke, det bliver enden for Rúben Amorim.

– Sir Jim Ratcliffe er den endelige beslutningstager på den del her. Jeg ved, han vil tage imod anbefalinger fra Omar Berrada og Jason Wilcox, og The Glazers har bestemt også en stemme. Joel Glazer, i særdeleshed, kan jeg forestille mig, har en mening.
– Men Ratcliffe er den, der træffeer afgørelsen. Og jeg har fået at vide, at han ønsker at give Amorim en hel sæson, fordi det er en helt ny trup til en grad, og han forsøger at få sine metoder ud.
– Vi kan diskutere, om det er det rigtige valg eller ej, men det er beskeden fra den øverste top, siger Whitwell i YouTube-podcasten Talk of the Devils.
Samtidig forlyder det, at 76-årig træner vil stå i spidsen for Manchester United helt gratis. Læs mere her.
Chokmelding: 76-årig melder sig som United-træner – uden løn
De seneste meldinger går på, at Rúben Amorim meget vel snart kan være en færdig mand hos Manchester United.
Den 40-årige portugiser har ikke fået klaveret til at spille på Old Trafford, og med blot 34 point i 33 Premier League-kampe er der tale om et regulært nedrykningssnit.
I den seneste sæson formåede De Røde Djævle dog at ende som nummer 15, der var den laveste placering i klubbens Premier League-historie.
Samtidig tabte man Europa League-finalen til Tottenham med 1-0, så sæsonen endte uden et trofæ.
I denne sæson kan det meget vel ende med noget nær det samme, hvis der ikke snart sker drastiske forandring.
76-årig gør sig til for United

Den 76-årige Stephen Warnock, der har et omfangsrigt CV bag sig og som har stået i spidsen for blandt andre Queens Park Rangers og Cardiff City i Englands bedste række, tilbyder nu sin arbejdskraft gratis til den kriseramte klub.
– Har I nogensinde grint så meget i jeres liv, som da han sad med det der Subbuteo-bord på sit skød?
– Jeg så det, og jeg tænkte: ‘Jeg kan ikke tro, hvad han lige har gjort foran kameraerne’. Nu har jeg set det hele med
‘Jeg gør det gratis’
– Jeg er til rådighed, hvis de er i knibe. Jeg vil ikke tage imod betaling. Jeg gør det gratis. Tilføj mit navn til ønskelisten, lød det fra Warnock i et interview med talkSPORT.
Samtidig forlyder det, at Gareth Southgate skulle være klar til at tage over hos Manchester United – på én betingelse. Læs mere her.


















