Downing: Valencia-transfer vil hjælpe Carroll
Det ser ud til at Valencia skifter fra mexicanske Pachuca denne sommer, efter et imponerende VM, hvor manager Sam Allardyce er blevet en stor beundrer af den 25-årige angriber, der scorede samtlige af sit lands VM-mål.
Spørger man Hammers-kanten Stewart Downing, så kan Enner Valencia være præcis det, som Andy Carroll har brug for, hvis man for alvor skal få en slagkraftig offensiv:
– I store dele af sidste sæson spillede vi uden en angriber. Vi kan ikke kun hænge vores hat på Andy (Carroll red.), siger Downing til Sky Sports og uddyber:
– Han (Carroll) var en stor signing i sidste sæson, men Andy havde problemer med skader, så forhåbentlig kan nye handler tage presset af ham. Af hvad jeg har set fra Valencia – mod England især selvfølgelig, så ligner han en rigtig god spiller, fastslår den tidl. Liverpool-profil.
Valancia menes at komme for en pris der lyder på ca. 120 millioner kroner.