Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Dortmund-direktør: Gündogan skifter denne sommer

27.05.2015 Kl. 08:01
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tidligere på måneden bekræftede Dortmund på klubbens hjemmeside, at Ilkay Gündogan ikke vil forlænge samarbejdet.

Tyskerens kontrakt udløber sommeren 2016, og det er dermed sidste chance, hvis Dortmund skal få penge for ham. Selvom klubben ikke ønsker at sælge, så skifter han denne sommer. Det bekræfter klubbens direktør, Hans-Joachim Watzke.

– Han forlader Dortmund denne sommer. Det er der ingen tvivl om. Det er ikke vores ønske, han smutter. Det er hans ønske, og derfor siger vi: Okay, så sælger vi dig og fokuserer på andre planer, udtaler Hans-Joachim Watzke. 

Selvom han er blevet rygtet til Barcelona, så ligner det et skifte til Manchester United, da Barcelona ikke må købe spillere denne sommer grundet deres transferforbud.

Annonce