AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:05:2019 11:12
Dommedag: Chelsea tager beslutning om Sarris fremtid efter Europa League-finalen

Nyheden om, at Maurizio Sarri bliver fyret uanset udfaldet af Europa League-finalen, skulle ikke holde helt stik, men italieneren er i fare for at miste sit job.


Chelsea tager ingen beslutning om Maurizio Sarris fremtid før efter Europa League-finalen, skriver The Telegraph denne tordag.

Italienske medier skrev forleden, at italienerens job på Stamford Bridge var dødsdømt uanset resultatet af finalen,  men en endelig beslutning om hans fremtid skulle altså være udskudt.

En finalesejr over Londonrivalerne fra Arsenal vil uden tvivl gavne Chelsea-trænerens sag,  men klubben har ikke givet ham nogen tilsagn om, at en sejr vil sikre hans fremtid i klubben.

Sarri har ifølge The Telegraph været tæt på at blive fyret to gange denne sæson allerede,  og Roman Abramovich og klubledelsen skulle være bekymret over trænerens forhold til en andel af klubbens tilhængere.

Skulle Sarri blive fyret,  skrev italienske Sport Mediaset så sent som onsdag aften, at klublegenden Frank Lampard er booket til at overtage trænersædet,  men klubbens transferkarantæne kan også ende med at spille en rolle i en eventuel fyring -  til Sarris fordel.

Kilder tæt på klubben beretter overfor The Telegraph, at Maurizio Sarris position i klubben formentlig vil blive forstærket, hvis klubben ikke får omstødt eller udsat sin transferkarantæne.  Klubben ville nemlig,  at en potentiel ny træner får muligheden for selv at præge klubbens transfers,  hvilket immervæk er svært, når man ingen spillere må hente.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED