Distin: Ingen panik!
Everton skuffede hjemme på Goodison Park ved at tabe 3-2 til Crystal Palace. De tre mål fra Palace betød, at Everton er det hold, der har lukket flest mål ind i Premier League. 13 mål har Roberto Martinez' tropper indkasseret.
Sylvain Distin mener dog, at det er alt for tidligt at gå i panik over den vaklende defensiv.
– Jeg kan ikke se, hvilke store ændringer du kan lave. Vi har været solide i fem eller seks år. Over de sidste tre eller fire sæsoner har vi været det tredje bedste forsvar i ligaen, siger Distin ifølge Liverpool Echo.
– Det kommer an på, hvordan du kigger på det. Du kan begynde at panikke og tænke "hvad sker der?" Men det er ikke den rigtige ting at gøre. Du skal huske på, hvor du kommer fra, hvad du er god til, og hvad du har gjort godt i så mange år.
– Alle hold går igennem svære tider. Bare se på United. Alle troede de var tilbage på sporet, men det var de ikke. Vi har lukket mange mål ind. Det er Premier League, og du bliver straffet.
– Måske har vi manglet lidt held og lidt kommunikation. Hvis du kigger på de chancer, de skabte, var det ikke mange. Vi må udrydde vores fejl og arbejde på kommunikationen.
Everton kan ikke være tilfredse med deres sæsonstart, som kun har kastet en enkelt sejr af sig og placerer dem på 14. pladsen.