AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
02:09:2022 11:26
Disse tre klubber er kommet dårligst ud af transfervinduet

Vi har givet vores vurdering af hvilke klubber, der er kommet dårligst ud af sommerens transfervindue.


Transfervinduet er lukket, og det er tid til at gøre status.

Vi har allerede vurderet, hvilke klubber der kom bedst ud af sommerens transfervindue, og nu er det tid til at kigge på de klubber, der må være skuffede over udbyttet.

1. Leicester
Kasper Schmeichel og Wesley Fofana er væk, og kun Alex Smithies og Wout Faes er kommet ind. Det er en markant nedgradering for Leicester, og Brendan Rodgers har heller ikke lagt skjul på, at truppen er ringere end for et år siden. Han har også gjort det klart, at han gerne ville have hentet en håndfuld spillere i alt, men at det ikke var muligt grundet klubbens økonomiske situation. Det er et dumpet transfervindue fra Leicesters side.

2. Bournemouth
Der er blevet hentet lidt flere spillere ind hos Bournemouth end Leicester, men det er ikke meget, som er kommet til efter oprykningen til Premier League, hvor klubbens ejer ikke har været villig til at bruge løs. Scott Parker var ikke tilfreds, og det endte med at koste ham jobbet som manager. Det bliver svært for The Cherries at overleve efter dette transfervindue.

3. Crystal Palace
Flere klubber var i spil til den tredje plads, men den tilfalder Crystal Palace, som primært har handlet ind til fremtiden. Dog ligner Doucouré en god signing af Palace, som dog næppe rykker længere op i tabellen efter et transfervindue, hvor holdet ikke er blevet styrket.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE