Disse fem kan erstatte Luis Suarez i Liverpool
Selvom Origi og Markovic er på vej til Liverpool, forventes det, at Liverpool henter yderligere erstatninger for Luis Suarez til at støtte Daniel Sturridge.
Echo har afgivet deres bud på fem spillere, der kunne erstatte Luis Suarez i Liverpool, nu hvor han er skitet til Barcelona.
Den argentinske angriber kender til niveauet og spillestilen i Premier League efter at have tilbragt syv år i West Ham, Manchester United og Manchester City, hvor han i alt har vundet tre mesterskaber. I den tid, scorede han 84 ligamål – ét mål pr. 175 minutter i gennemsnit.
Hans skifte til Juventus sidste sæson, satte igen i gang i hans karriere efter at have kørt en smule død i det i Manchester City. I en traditionelt lavtscorende liga, scorede han 19 ligemål for Torino-klubben, der let vandt Serie A.
Han spillede både som enlig angriber og ved siden af Fernando Llorente. I gennemsnit havde han 3.7 skud mod mål pr. kamp og 1.5 succesfulde driblinger.
Griezmann-aktien er gradvist steget efter to fremragende sæsoner på Anoeta; nu også med et stærkt VM bag sig, er Real Sociedad-stjernen blevet en af Europas hotteste varer.
Han er mest brugt på venstrekanten for den baskisk klub, men hans evne til at bruge begge fødder og hans dynamik har gjort, at han er blevet bruget både centralt og også til højre.
Som angriber kan han trække ned i banen og skyde fra distancen – noget som Liverpool mangler i deres nuværende set-up – hvilket hans 16 mål for Sociedad sidste sæson også viser, trods hans primære position som venstrekant.
Reus har ikke været nævnt på rygtebørsen de seneste uger, efter at en ankelskade kostede VM, en uge før slutrunden begyndte. Men, i hvad der var en skuffende sæson for Dortmund, lyste Reus op med 16 mål og 13 assists.
Beliggende på venstresiden for Jürgen Klopp – men optræder også centralt og på højresiden – er Reus en komplet offensivspiller.
Han skærer ind fra venstre til sin højrefod for at sende bolden i mål. Dortmund og Liverpool spiller på mange punkter på samme måde, når man angriber; med bevægelse og intelligens, hvorfor Reus ville passe ind perfekt.
Han er fremragende en-mod-en. Han er hurtig og stærk og har et lavt tyngdepunkt, der gør ham i stand til at komme forbi flere spillere på samme tid.
Hans 81 succesfulde driblinger i Bundesligaen sidste sæson er en god markør for, hvad han er i stand til, mens han også har flere afgørende afleveringer per kamp end nogen anden spiller i ligaen.
Den lille mand med den store attitude, er blevet et offer for omstændighederne i Bayern München – hvilket kunne gøre ham til den perfekte tilføjelse til Rodgers hold.
Reds-manageren har vist ved både Philippe Coutinho og Sturridge, at han har evnen til at genopleve en spillers karriere, der af en eller anden grund, ikke helt har nået deres potentiale.
Selvom Shaqiri altid har spillet godt for sit land – han scorede hattrick for Schweiz mod Honduras ved dette VM – startede han kun 10 ligakampe for Bundesliga-mestrene sidste sæson.
Han kan spille overalt bag angriberen, enten centralt eller på siderne, og han har vist at han er god til at glide ind i rummet under dette VM.
På trods af sin lave højde, er Shaqiri brølstærk på bolden med hans enorme styrke i overkroppen; han kan også accelere forbi modstanderen med en enorm hurtighed, der gør ham i stand til at udnytte sin fremragende venstrefod til fulde.
Den unge spanske offensivspiller har for nylig indgået en ny kontrakt med Athletic Bilbao – men det havde Suarez.
Muniain blev talt op som et af La Ligas største talenter, en teenager med verden for sine fødder efter at have fået debut som bare 16-årig. Nu, som 21-årig, kom han ingen gang med i Spaniens 30-mands VM-bruttotrup.
Eksperter mener, at hans karriere er stagneret hos Athletic. Et skifte til Anfield og et samarbejde med Reds-manageren Rodgers kunne derfor igen få ham op på det piedestal, hvor han tidligere blev placeret.
Når det er sagt, så var han ikke dårlig i La Liga i sidste sæson. Syv mål og tre assists er godkendt for en spiller, der spillede størstedelen af sæsonen på venstrekanten.
Hans driblinger er blandt Spaniens bedste, og er den facet af hans spil, der har forbedret sig mest, med 99 vellykkede forsøg sidste sæson. Desværre med kun 30 afgørende pasninger hele sæsonen, mangler hans slutprodukt kvalitet – noget han sandsynligvis kan få med mere erfaring.
Han er bedre end Suarez til at… drible. Både Muniain og Suarez havde et gennemsnit på 2.8 driblinger per kamp sidste sæson – men det var baskiske stjerne, der tvang forsvarene til at falde på røven flest gange.