Diego Costa tvivlsom til Everton-kamp
Chelsea-angriberen Diego Costa måtte i midtugens Champions League-nederlag til Paris St. Germain lade sig udskifte efter en times spil grundet en skade. Den spanske landsholdsangriber havde eller været en stor trussel for den franske bagkæde, ligesom han også udlignede efter en halv times spil.
Alene i de seneste 15 kampe har Diego Costa scoret 11 mål for Chelsea, hvilket også er en af årsagerne til, at The Blues har bevæget sig op i tabellen i Premier League. Det vil derfor være et hårdt slag for Chelsea, hvis han e rude i længere tid.
Forud for weekendens FA Cup-kamp bekræfter Chelsea-manager Guus Hiddink, at den tidlgiere Atletico Madrid-profil er tvivlsom til weekendens opgør:
– Diego Costa måtte udgå i PSG-kampen med en mindre skade og det er svært at sige på nuværende tidspunkt, om han bliver klar til kampen mod Everton, siger den hollandske manager.
– Han skal gennemgå nogle afsluttende test kort før kampen, og de vil give os et klart svar, slutter Guus Hiddink.