Det slutter her: Nu er han fyret
En stor skikkelse i en traditionsklub er nu blevet fyret.
Det drejer sig om John Williams, der nu er fortid i franske Bordeaux.
Englænderen, der har været ansat som sportsdirektør i klubben i godt og vel et år, skal derfor se sig om efter en ny arbejdsgiver.
Det bekræfter den hårdtprøvede klub på sine egne kanaler, hvor de takker for indsatsen.
– Klubben ønsker at takke ham oprigtigt for hans personlige engagement, indsats og professionalisme og sender de bedste ønsker for succes i hans videre karriere, skriver klubben således på sin hjemmeside.
John Williams bliver fyret i Bordeaux i en periode, hvor de befinder sig helt nede i den fjerdebedste franske række. Det er sket efter en tvangsnedrykning.
Resultaterne har heller ikke flasket sig i denne sæson for franskmændene, der indtager en noget skuffende syvendeplads efter seks runder.
Dermed er der lange udsigter til et comeback til den bedste franske række, Ligue 1.
Her spiller Marseille til gengæld, der har Pierre Emile Højbjerg og Matt O’Riley i truppen. Begge danskere var i aktion tirsdag aften, da Ajax blev rundbarberet med 4-0 i Champions League-regi.
Der er nu bred enighed om, at portugisiske Rúben Amorim bliver fyret i United.
Fik du læst: Mareridtet i Istanbul – nu får en Liverpool-stjerne krads kritik.
Brian Riemer udtog tirsdag 24 spillere til landsholdet. Få overblikket her.


















