Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Det kostede Di Maria pr. kampstart

27.07.2015 Kl. 14:21
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den argentinske landsholdsspiller Angel Di Maria forventes at blive præstenteret som ny PSG-spiller i denne uge, hvorfor han ser ud til at få blot en enkelt sæson på Old Trafford. Den offensive argentiner kom til Manchester United inden sidste sæson fra Real Madrid for 620 millioner kroner. 

Efter en strålende start hos De Røde Djævle med mål og assist, gik det hurtigt ned at bakke for Di Maria. Mod slutningen af sæsonen sad argentineren således mere på bænken, end han spillede for Luis Van Gaals mandskab. Det blev til i alt 24 kampe i startopstillingen for den hurtige kantsspiller. 

Med det mulige skifte til de franske mestre PSG har den engelske avis Daily Mail lavet en opgørelse, der viser, at Angel Di Maria har kostet Manchester United 6,5 millioner kroner pr. kampstart i sidste sæson, hvilket er en streg i regningen for De Røde Djævle. 

Det forventes, at Angel Di Maria skifter til PSG for et beløb omkring 470 millioner kroner,

 

Annonce