‘Det her ødelægger fodbolden’: Ny PL-tendens splitter fans
Glem alt om poleret tiki-taka, snævre kombinationer og tekniske genistreger på midtbanen. Hvis du vil vinde kampe i verdens hårdeste liga i 2026, skal du kigge mod hjørneflaget. En spillemæssig revolution har ramt Premier League, og i øjeblikket er det svært at finde en varmere kartoffel i fodboldens moderland.
Hjørnespark er ikke længere bare et supplement til spillet – det er blevet det ultimative strategiske våben. Ifølge PLBOLD-journalist Morten Jørgensen er der nærmest tale om en “cheat code”, der er ved at forandre sportens ansigt.
En regulær snydekode
Statistikkerne fra Opta taler deres eget tydelige og ret voldsomme sprog. Vi har stadig over to måneder tilbage af sæsonen, men rekorderne falder allerede som fluer. Hele 138 ud af sæsonens 783 mål er blevet sat ind efter et hjørnespark.
– Det svarer til, at 17,6 procent af alle mål i Premier League kommer efter et hjørnespark. Det er altså nærmest hvert femte mål, forklarer Morten Jørgensen og uddyber:
– Det er flest af alle Premier League-sæsoner nogensinde. Det viser, at hjørnespark er noget, som alle hold tager ekstremt seriøst og er blevet uhyggeligt dygtige til at udnytte.
Se mere i videoen herunder:
Danskeren bag Newcastles dødboldsvåben
En af de centrale figurer i denne udvikling er dansk. Martin Mark er ansat som Newcastles første dedikerede dødboldstræner, og han mærker tydeligt, hvordan sportens fokus har flyttet sig. For ham er det en naturlig evolution: Da alle lærte at forsvare sig mod tiki-taka, blev modpolen at finde de “nemme” mål på dødbolde.
– Man har fundet ud af, at man kan hente nogle relativt nemt tjente mål ved at ansætte en specialist. Jeg synes, det ville være utopisk at lade være. Næsten alle hold slår deres egne rekorder lige nu, fortæller Martin Mark til DR Sporten. Han har netop forberedt Newcastle på onsdagens brag mod Manchester United – en kamp, hvor begge hold har scoret henholdsvis 11 og 9 mål på hjørnespark i år.
Legende raser: “Jeg stopper med at se fodbold”
Men det er ikke alle, der jubler over de mange indlæg mod det forreste område. Liverpool-manager Arne Slot erkender, at hans “fodboldhjerte” ikke bryder sig om udviklingen, selvom man er tvunget til at acceptere den.
Endnu hårdere er kritikken fra den hollandske legende Ruud Gullit. Efter at have set Arsenal nedlægge Chelsea i en kamp, hvor samtlige tre mål faldt efter hjørnespark, rasede han på det sociale medie X:
– Jeg har besluttet at stoppe med at se fodbold. Jeg nyder ikke vores sport længere. Hvilken fuldstændig elendig fodboldkamp, lød den kontante dom fra Gullit.
‘One Nil to the Arsenal’: Kongerne af hjørneflaget
Særligt rækkens førerhold fra Arsenal er blevet skydeskive i debatten. Mikel Artetas mandskab har forvandlet hjørnespark til en videnskab. Hele 16 af holdets mål i denne sæson er kommet fra hjørnespark, hvilket svarer til massive 27,6 procent af alle deres mål.
– Lige nu ligger Arsenal nummer ét i Premier League, og det gør de udelukkende, fordi de er det suverænt bedste hold på dødbolde, vurderer Martin Mark.
Kritikken af, at Arsenal bruger ekstremt lang tid på hver eksekvering og “ødelægger” spillets flow, preller dog af på Mikel Arteta. Spanieren er nærmest irriteret over, at statistikken ikke er endnu vildere.
-Jeg er ærgerlig over, at vi ikke har scoret flere. Vi vil være det bedste og mest dominerende hold i alle aspekter af spillet, lyder det fra Arteta.
Samtidig er det kommet frem, at FCK-stjerne kræver Jacob Neestrup fyret. Læs mere her.



















