Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Desperate Lampard: Ringer til Napoli-stjerne hver dag

29.04.2020 Kl. 17:30
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den belgiske landsholdsspiller, Dries Mertens, er en af de spillere, Chelsea håber på at kunne købe, når sommerens transfervindue en gang åbner.

Mertens har bidraget med hele 121 mål til Napoli i løbet af sin karriere i det syditalienske.

Men uoverensstemmelser med napolitanernes formand, Aurelio de Laurentiis, får belgieren til at søge mod andre klubber.

Foruden Chelsea, så er Newcastle også en klub, der kædes sammen med Mertens. Frank Lampard er dog villig til at gå langt for et skifte.

– Mertens ville oprindeligt gerne blive i Napoli, men hans agent begyndte at tilbyde ham til forskellige klubber, og det betød, at forholdet ændrede sig mellem ham og klubben, siger den italienske journalist, Vincenzo Morabito, til Radio Kiss Kiss Napoli ifølge Goal.

– Chelsea har forlænget kontrakten med Olivier Giroud som en slags forsikring, men de er meget interesserede i Mertens, og Lampard ringer til ham hver dag, fortsætter han.

The Blues ønsker angiveligt at tilføje endnu en angriber til truppen, fordi Olivier Giroud sandsynligvis er fortid til sommer. Derudover er Tammy Abraham og Michy Batshuayi de foretrukne angribere i London-klubben.

 

Annonce