AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:05:2019 12:18
Den store transferguide: Her er Big Six-klubbernes transfermål og transferbudget

The Times har gennemgået storklubbernes transfervindue og transferbudgetterne, som skal lande dem de ønskede spillere.


Manchester City:

Hvem er de efter?

Aaron Wan-Bissaka er ifølge The Times på radaren for Manchester City,  men som flere andre medier også har berettet, så er Atletico Madrid-midtbanespilleren Rodri klubbens absolutte førsteprioritet.

Guardiola har brokket sig over, at han mangler højde i sin trup, og Rodri opfylder det kriterie perfet.  Derudover skulle Matthijs De Ligt også være blandt navnene på klubbens transferliste,  men Pep Guardiola gør sig angiveligt ikke forhåbninger om, at man slår Barcelona i kampen om Ajax-kaptajnens underskrift.

Der skulle dog være en lille chance for, at The Citizens byder på Benfica-talentet Joao Felix denne sommer.

Hvem smutter?

Fabian Delph har fået tilladelse til at smutte for mellem £5-10 millioner.  Danilo ryger også, hvis City får et bud på omkring £20 millioner,  mens Nicolas Otamendi og Vincent Kompany også kan ende med at forlade Etihad.

Hvor stort er transferbudgettet?

Paul Hirst fra The Times skriver, at City har mellem £150-200 millioner til spillerkøb denne sommer,  men at penge tjent via spillersalg vil øge budgettet.

Liverpool:

Hvem er de efter?

Paul Joyce fra The Times skriver, at Liverpool er en af flere Premier League-klubber, som har udvist interesse i Bristol-backen Lloyd Kelly.  Den engelske U21-landsholdsspiller kan dække ind for Andy Robertson, men kan også spille midterforsvarer.

Joyce skriver, at Liverpool har den indstilling, at truppen er noget nær komplet,  så forvent ikke alverdens store transfere denne sommer.

Hvem smutter?

Alberto Moreno og Daniel Sturridge er begge ude af kontrakt denne sommer.  Simon Mignolet er en mulighed,  men belgieren har opført sig eksemplarisk på træningsbanen,  selvom han har tabt sin position til Alisson.

Fremtiden for en række unge spillere, heriblandt Harry Wilson og Ryan Kent, der har været udlejet til henholdsvis Derby County og Rangers,  er endnu ikke blevet truffet.  Hvis Liverpool ender med at sælge stortalenterne,  satser The Reds på at indføre tilbagekøbsklausuler i deres salgsvilkår.

Hvor stort er transferbudgettet?

Det er tidligere blevet skrevet af blandt andre BBC, at Liverpool kun har omtrent £20 millioner at gøre godt med.  Det skulle ifølge Paul Joyce være skudt ved siden af.  Klubben har intet øvre loft på transferbudgettet, så skulle en god mulighed opstå,  kan Liverpool slå til.

Chelsea:

Hvem er efter?

Hvis Chelsea kan hente spillere denne sommer -  bliver transferkarantænen omstødt eller udskudt - er klubben på udkig efter en højreback, angriber og en offensiv spiller.

The Blues ønsker også Aaron Wan-Bissaka,  og der har også været rygter om Crystal Palace-holdkammeraten Wilfried Zaha.

Hvis klubbens appel bliver afvist og transferkarantænen er en realitet,  agter klubben at bruge lejespillerne Tammy Abrahm, Michy Batshuayi, Kenedy, Tiemoue Bakayoko og Kurt Zouma.

Hvem smutter?

Eden Hazard forventes fortsat at forlade klubben.  Han får følgeskab af Danny Drinkwater.  Robert Green og Willy Caballero har kontraktudkløb med klubben,  så deres fremtid hænger i en tynd tråd.

Derudover skulle klubben angiveligt ikke vælge af bruge den option, der gør det muligt at købe eller leje Gonzalo Higuain yderligere en sæson.

Hvor stort er transferbudgettet?

Det vides ikke.  Hvis transferkarantænen bliver udsat, forventes The Blues at bruge store summer i dette transfervindue,  men hovedparten kommer angiveligt til at stamme fra Eden Hazard-salget,  som regnes for at blive tæt på £100 millioner værd.

Det skriver Gary Jacob fra The Times.

Tottenham:

Hvem er de efter?

Tottenham er også blandt klubberne, der ville elske at hente Aaron Wan-Bissaka.  Derudover har det længe stået klart, at klubben jagter Ryan Sessegnon fra Fulham.

Der er stadig interesse i Jack Grealish fra Aston Villa,  mens Spurs potentielt kunne beslutte sig for at forsøge sit held med Andre Gomes, der har tilbragt sæsonen på udlån for Everton.

Spurs har også et godt øje til Wilfried Zaha, men Crystal Palaces salgspris på £60-70 millioner er for stor en mundfuld.

Hvem smutter?

Fernando Llorente og Michel Vorm har kontraktudløb og forventes at forlade klubben.

Trippier, Wanyama, Janssen og Aurier kan alle smutte, hvis det rette bud kommer,  mens fremtiden for Toby Alderweireld og Christian Eriksen er usikker. 

Alderweireld kan hentes for blot £25 millioner takket være en frikøbsklausul,  mens Spurs sælger Eriksen,  hvis han ikke forlænger sin kontrakt.

Hvor stort er transferbudgettet?

Nicholas Goden fra The Times skriver, at Spurs har £100 millioner til rådighed,  men at budgettet kan vokse markant med spillersalg.

Arsenal: 

Hvem er de efter?

Arsenal skulle angiveligt overveje at byde £10 millioner på Walter Kannemann, som er en argentinsk midterforsvarer for brasilianske Gremio. 

Wilfried Zaha er også en mand,  der er interesse i,  men salgsprisen er også her et problem.

Generelt tyder det ikke på, at The Times har særlig god viden om Arsenals transfervindue,  da man må forvente, at Unai Emery forsøger at forstærke flere positioner.

David Ornstein fra BBC skrev forleden, at Emery var på udkig efter forstærkninger til fem forskellige positioner.

Hvem smutter?

Aaron Ramsey har allerede annonceret sit skifte til Juventus, mens Petr Cech har offentliggjort sit karrierestop. 

Stephan Lichtsteiner og Danny Welbeck forlader også The Emirates, når deres kontrakter udløber.  Denis Suarez bliver ikke hentet på en fast transfer,  mens Henrikh Mkhitaryan, Shkodran Mustafi, Mohamed Elneny og Mesut Özil er til salg for den rette pris.

Hvor stort er transferbudgettet?

Hvis klubben ikke kvalificerer sig til Champions League,  kan helt ned til £40 millioner ende med at være klubbens transferbudget. Alle penge tjent på spillersalg vil dog blive brugt til at købe erstatninger,  og Champions League-deltagelse vil yderlige øget transferbudgettet, skriver Gary Jacob.

Manchester United:

Hvem er de efter?

Man bliver næsten træt af at gentage sig selv, men Aaron Wan-Bissaka har længe været et transfermål for Manchester United.

Derudover skulle De Røde Djævle have kig på en række mulige forstærkninger til midtbanen;  Saul Niguez fra Atletico Madrid, Declan Rice fra West ham og Bruno Fernandes fra Sporting Lissabon er alle på transferlisten.

I angrebet ville klubben gerne hente Jadon Sancho, men den unge englænder ønsker at spille i Champions League næste sæson.  I stedet har klubben en lille interesse i Daniel James fra Swansea,  men ifølge The Times skulle en aftale ikke være så nær, som visse medier har fået det til at fremstå.

Joao Felix skulle dog til gengæld være på Manchester Uniteds radar,  ligesom Nicolas Pepe fra Lille også er. 

Sidst, men ikke mindst,  har klubben også godt øje til Kalidou Koulibaly eller det billigere alternativ Harry Maguire.

Hvem smutter?

Mange, skriver The Times.  Antono Valencia og Ander Herrera har allerede annonceret, at de forlader klubben.  Mata følger dem sandsynligvis også,  mens klubben er desperate efter at skille sig af med Alexis Sanchez. 

Romelu Lukaku og Eric Bailly er også til salg,  hvis et godt tilbud bliver afgivet.

Hvor stort er transferbudgettet?

Ole Gunnar Solskjær har mere end £250 millioner til rådighed, hvis de rette transfermål kan overtales til at skifte til United til trods for, at klubben mangler Champions League næste sæson,  skriver Paul Hirst.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED