Dele Alli frygter ikke at tabe hovedet i Rusland
Dele Alli er utvivlsomt en af de mest spændende spillere i England, men den unge Tottenham-profil har også haft en tendens til at miste kontrollen og dumme sig på banen.
Tilbage i oktober måned fik offensivspilleren én spilledages karantæne for at stritte med langemanden i en kvalifikationskamp mod Slovenien, mens han også missede Tottenhams tre første Champions League-kampe på grund af en voldsom tackling i Europa League sæsonen forinden.
Den 22-årige englænder er dog ikke nervøs for at tabe hovedet under sommerens VM-slutrunde, selvom modstanderne vil forsøge at provokere ham:
– Jeg har en stor tro på, at du skal lave fejl for at lære af dem. Jeg føler, at jeg har lært af de ting, jeg har gjort, men det er ikke noget, jeg bekymrer mig om, udtaler han ifølge Sky Sports.
– Jeg føler, at jeg har alting under kontrol. Det bliver ikke noget problem, at modstanderne vil forsøge at provokere mig.
Alli og England skal op mod Belgien, Tunesien og Panama ved sommerens VM-slutrunde.