Defoe stadig efter Soldado
Jermain Defoe er topscorer i Tottenham i denne sæson, men klubbens førsteangriber forbliver Roberto Soldado.
Den engelske angriber har scoret syv mål i denne sæsons udgave af Premier League, og da han i torsdags scorede mod Sheriff Tiraspol blev han den mest scorende Tottenham-spiller i Europa.
I søndagens kamp mod Newcastle var Defoe igen på bænken, og han blev først indskiftet efter små 70 minutter.
– Han har scoret ni mål, og det har været en fantastisk start for ham. Men det ændrer ikke vores holdning om hans rolle på holdet, fortalte Villas-Boas ifølge Metro.
– Vi har roteret, og vi har givet spillere mulighed for at komme ind på Premier League-holdet i Europa League. Jermain spillede mod West Ham, og derefter vendte vi tilbage til Soldado.
– Vi er meget tilfredse med dem begge, og det er blot et spørgsmål om at vælge, hvem der kan gøre det bedst en specifik dato.
Defoes manglende spilletid i Premier League har medført adskillige transferrygter, men Andre Villas-Boas har ingen planer om at sælge.
– Alle vil selvfølgelig spille i Premier League, men vi har fundet os til rette i dette system, og de tre angribere (Soldado, Defoe og Adebayor) kæmper om en position. Så det er ikke nemt for dem.