De Gea forsvarer Costa: Aggressivitet en del af hans spillestil
Spanien og Italien delte i porten torsdag aften, og det var endnu en gang med en advarsel til en aggressiv Diego Costa.
Dommer Felix Brych kunne endda have udvist Chelsea-angriberen, da han sparkede bolden ud på tilskuerpladserne efter en offside-kendelse, men Costa fik lov til at blive på banen.
Den tidligere Atletico Madrid-spiller har fået masser af kritik for netop denne spillestil, men David De Gea mener, at det gør ham til den fantastiske spiller, han er.
– Hans måde at spille på er meget aggressiv. Han vil altid gerne løbe bag ryggen på forsvarsspillerne, og han spiller på samme måde som for sit klubhold her. Han kan bringe mange ting til det spanske hold, siger United-keeperen til spanske reportere ifølge London Evening Standard.
De Gea bliver bakket op af den spanske landstræner, Julien Lopetgui.
– Man kan ændre sig positivt, hvis man tager de rigtige valg. Diego har en bestemt karakter. Han er en fighter, men nogle gange skader hans reaktioner hans omdømme.
– Han vil blive i stand til at lukke disse ting ude, efterhånden som han udvikler sig. Han er klar over dette, og lige så er vi. Disse ting kan koste ham. Det kan blive skadeligt for ham, men vi må forsøge at elske Diego for den, han er, og forsøge at forstå ham. Enhver lille fordel kan gøre forskellen i en tæt kamp.
Diego Costa og co. møder Albanien søndag aften.