Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- De Bruyne kan nå Messi og Ronaldos niveau

10.09.2015 Kl. 17:20
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Kevin De Bruynes gamle landstræner Georges Leeskens mener, at Kevin De Bruyne kan nå det samme niveau som Cristiano Ronaldo og Lionel Messi.

– Jeg tror, at han kan nå det højesteste niveau. Det niveau, hvor Messi, Ronaldo og Hazard er. Han har allerede vist, hvad han kan.

– Han bliver bedre. Wolfsburg er en god klub, men Manchester City er større, og det her er det store skridt. Han er i den alder, hvor han kan etablere sig i verdenseliten både på klub- og landsholdsplan.

Georges Leeskens mener desuden, at det var manglen på tålmodighed, der gjorde, at det ikke blev til succes i Chelsea. Det var samme mangel på tålmodighed, der fik Chelsea-manager, José Mourinho, til at kalde den 24-årige belgier for et tudefjæs.

Leeskens var desuden manden, der gav Kevin De Bruyne debut på det belgiske landshold tilbage i 2010. Dengang var De Bruyne 19 år.

 

Annonce