Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Dansker blev matchvinder: Hjulmand og Sporting sendt til tælling

11.12.2024 Kl. 06:25

Club Brügge med Andreas Skov Olsen i startopstillingen kunne tirsdag aften fejre en sejr over Morten Hjulmands Sporting i Champions League.

Opgøret endte med 2-1 til belgierne, men det var den indskiftede dansker, Casper Nielsen, der løb med alle overskrifterne efter et sent matchvindermål.

LÆS MERE: Wow: Dani Olmo kan forlade Barcelona kvit og frit

Ham kan du høre fra i videoafspilleren øverst, mens du kan se danskerens kasse herunder.

Casper Nielsen og Andreas Skov Olsen tog derfor vigtige point mod gæsterne fra Sporting, som havde Morten Hjulmand i startopstillingen og som senere skiftede stortalentet Conrad Harder ind.

LÆS MERE: Eftertragtet i flere PL-klubber: Dansk profil kåret som månedens bedste

Med sejren til Brügge placerer de sig på en foreløbig 14. plads med 10 point, mens Sporting indtager 12. pladsen ud af de 36 hold. Begge hold er derfor fortsat i pole-position til at kunne spille sig videre i Champions League-ligaspillet.

Seneste nyt

Annonce
Annonce