AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
07:08:2020 08:32
Dårlig stemning: Arsenal-spillere er rasende

Adskillige Arsenal-spillere er ikke tilfredse med klubbens beslutning om at fyre 55 ansatte.


I onsdags meddelte Arsenal, at man var blevet nødsaget til at afskedige 55 ansatte grundet de økonomiske konsekvenser, som corona-krisen har medført.

Det bliver ikke taget godt imod hos spillerne. Det skriver Daily Mail.

Nyheden kommer i kølvandet, at Pierre-Emerick Aubameyang er tæt på at skrive under på en ny kontrakt, der giver ham £250,000 om ugen, mens klubben også skulle tilbyde Willian en stor kontrakt og nærmer sig et skifte. 

Ifølge avisen er spillerne rasende, da de overbevist om, at alle ansatte kunne beholde deres jobs, da de tidligere accepterede en nødnedgang på 12,5 procent, som blev reduceret til 7,5 procent efter FA Cup-triumfen og dermed kvalificerede sig til Europa League. 

På et videomøde blev Arsenal-spillerne derfor overrasket, da de blev informeret om fyringerne af klubbens direktører, og Granit Xhaka skulle være en af dem, der viste mest utilfredshed.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED