Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Cruyff: Reddede Guardiola fra at ryge til spansk 1. divisionsklub

03.10.2016 Kl. 14:56
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Legendariske Johan Cruyff, inspirerede en helt fodboldverden, da han fra 1964 til 1978 storspillede i Ajax og FC Barcelona.

Efter hollænderen stoppede som spiller i 1984 blev han træner i Ajax og senere FC Barcelona, hvilket Pep Guardiola formentlig er glad for.

Desværre døde den hollandske legende af kræft i marts 2016, men inden sin døde nåede han at færdiggøre en selvbiografi, der snart kommer på gaden.

I denne fortæller Cruyff blandt andet om sin første tid som træner i FC Barcelona, hvor han reddede Pep Guardiola fra at ryge væk fra den katalanske storklub.

– Barca ville af med ham. De betragtede ham som mager, dårlig defensivt og ineffektiv i luftspillet. Hvad ingen så var, at han havde de fornødne kvaliteter til at komme langt. Han havde spilforståelse og hurtighed i sin udførsel og teknik. Hvis jeg ikke havde været i Barcelona, var han helt sikkert blevet solgt til en Segunda Divison-klub (næstbedste spanske fodboldrække, red.).

Da Cruyff blev ansat som træner i FC Barcelona i 1988 var Pep Guardiola blot 17 år. I 1990 rykkede Cruyff 19-årige Guardiola op i førsteholdstruppen, hvor han senere blev en stor stjerne.

Guardiola og Cruyff vandt sammen den spanske liga fire gange i træk fra 1991-1994 samt den daværende udgave af Champions League, European Cup i 1992.

En interessant fortælling om Manchester City-manageren, hvis karriere kunne have endt helt anderledes, hvis han ikke havde fået chancen af Cruyff i FC Barcelona. 

Annonce