Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Cornelius: Fodbold er nærmest en religion

30.11.2013 Kl. 13:10
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Danske Andreas Cornelius har ikke fået den bedste start på sin karriere i Cardiff City, men han synes nu at være helt fit-for-fight igen, og danskeren er opsat på at komme ordenligt i gang. 

Otte minutter. Ja, det er dét antal minutter, 20-årige Andreas Cornelius har spillet i Premier League. Skader har holdt ham ude i de første fem måneder af hans nye karriere i Wales, men nu er det hans tur til at vise England, hvad han kan. Og selvom han ikke just har spillet meget, så ved folk bestemt godt, hvem han er. På gaden bliver han stoppet og spurgt om diverse ting – bl.a. om hans skade.

– Fodbold er jo nærmest en religion her. Folk vil have taget billeder og spørger mig om, hvornår jeg er klar til at spille igen. De er meget engagerede herhenne, siger Andreas Cornelius til Ekstra Bladet.

Den tidligere F.C. København-spiller fik sit comeback i 2-2-opgøret mod Manchester United, og nu brænder han ikke for andet end at vise alle, hvad han kan.

– Nu har jeg efterhånden trænet med holdet i et par uger, og jeg synes, det går godt. Jeg brænder for at vise, hvad jeg kan, men jeg er samtidig klar over, at der skal bevises en hel del, før jeg kan være med på holdkortet fra start.

“Corner” har med et prisskilt på 75 mio. kroner, et vis pres på sine skuldre, men det er ikke noget, han tænker over. Han kan sagtens håndtere presset.

– Der vil altid være et pres, når du spiller i Premier League, men jeg føler, at jeg kan håndtere det. Det påvirker mig på ingen måde negativt, afslutter en glad Andreas Cornelius.

Annonce