Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Conte: Vi finder nye muligheder hele tiden

07.11.2016 Kl. 10:04
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Chelsea anses lige nu – sammen med Liverpool – som favoritterne til at vinde Premier League. Det er sket siden italienske Antonio Contes beslutning om at skifte til en 3-4-3-formation. 

For siden den beslutning har Chelsea scoret 16 mål, ikke lukket mål ind og hentet fem sikre sejre. 

Mens resultaterne fra 3-4-3-formationen har været glimrende, så indrømmer Conte, at 4-2-4-formationen, som han forsøgte at implementere i opstarten til Chelseas sæson, var hans førstevalg af formationer. 

– Det var fordi, jeg ønskede at spille med 4-2-4, svarede Conte, da han blev spurgt, hvorfor han ikke brugte 3-4-3 tidligere. 

– Jeg ønskede at starte sæsonen med den formation, fordi vi har kantspillere, der er stærke en mod en og jeg elsker at spille mod to angribere tætte sammen. Men jeg ændrede det. Jeg var bekymret (efter nederlaget til Arsenal, red.), fordi vi lukkede en masse mål ind hver kamp, og vi lod også holdene få en masse chancer til at score. 

– Af den årsag, ændrede vi formationen. Normalt, når man taber, så er det vigtigt at tænke positivt, ændre ting, så man kan forbedre sig og forklare, hvorfor man gjorde, som man gjorde. Jeg synes, at vi sammen med spillerne arbejder rigtig hårdt og finder en ny måde at ændre situationen på, slutter han.

Chelsea er før landskampspausen på en flot andenplads i Premier League. 

Annonce