Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Conte: Vi er i en opbygningsfase

20.07.2016 Kl. 06:28
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Han var denne sommer til EM med det italienske landshold, og hans mandskab imponerede stort, og de var uheldige med at ryge ud i straffesparkskonkurrence til verdensmestrene fra Tyskland. 

Det mandskab var et færdigt og fuldendt hold, mens det er en helt anden opgave Antonio Conte står over for i Chelsea.

– Jeg er glad indtil videre, da spillerne har den rigtige attitude og opfører sig ordentligt. De arbejder fortrinligt, og det er meget vigtigt, da vi behøver tid og tålmodighed for at implementere denne nye form for fodbold. Vi gør det hele anderledes – både taktisk, fysisk og mentalt.

– Det er ydermere også vigtigt med mere tid, så spillerne kan lære mig at kende og omvendt. Under EM havde jeg et fuldent hold. Her er vi i en opbygningsfase. Det er helt normalt, at vi har lidt problemer med de mange nye tiltag. Men jeg har samtidig set mange positive takter.

Et par af slutrunde-spillerne er tilmed returneret og har tilsluttet sig træningslejren i Østrig.

– Idag (igår, red.) har Fabregas, Pedro, Cuadrado, Cahill og Azpilicueta tilsluttet sig, har den italienske manager fortalt ifølge Tribalfootball.com.

Annonce