Collymore: Derfor vinder Liverpool ikke mesterskabet
Inden tirsdag aftens opgør imod Stoke ligger Liverpool ni point efter Chelsea i Premier League. Manchester City sidder på 2. pladsen med syv point op til Antonio Contes tropper. Fælles for Manchester City og Liverpools sæson har været en dårlig defensiv, og transfervinduet i januar kan være afgørende for, hvor mesterskabet ender.
Den tidligere Liverpool-spiller Stan Collymore tror ikke på, at Liverpool kan vinde mesterskabet med det forsvar, de har nu.
– Jeg tror stadig, at tredje eller fjerde pladsen er det bedste, de kan håbe på. Chelsea er favoritter, mens City, som har den bedste trup, er de eneste, der kan slå dem. Men en top fire-placering er helt sikkert inden for rækkevidde, og hvis de formår det, vil de fleste Liverpool-fans være tilfredse, skriver Collymore i sin klumme for Daily Mirror.
– Der er mange ligheder mellem Liverpool og Citys sæson. Ikke mindst det, at de ville have flere point, hvis det ikke var for deres problemer i defensiven.
– Den store forskel er, at Citys manager Pep Guardiola kan gå ud og købe to topklasse forsvarsspillere i næste måned, hvis han ønsker det. Det kan Liverpool ikke, og Klopp må vente til sommer med at ordne hullerne i forsvaret.
– Forsvarer vinder Premier League, og som det ser ud nu, har hverken Liverpool eller City en bagkæde, der kan vinde titlen.