Clark James om CL-finale og muligt Salah-exit: "Vil ikke skide grønne grise ved et salg"
På lørdag går det løs i Paris, hvor Champions League-finalen mellem Liverpool og Real Madrid skal afvikles.
Clark James, der er stifter af Liverpool-fællesskabet Redmen Family, arrangerer et stort CL-event på Gladsaxe Stadion for Liverpool-fans, hvor 4-5.000 fans forventes at komme.
Her håber han naturligvis at kunne se Jordan Henderson løfte endnu et Champions League-trofæ.
Vi har taget en kort snak med Clark omkring hans forventninger til opgøret, og derudover har vi også spurgt ind til sagen om Kylian Mbappé, som måske kan få betydninger for Liverpool og deres bestræbelser på at forlænge med Mohamed Salah.
En gentagelse af 17/18-sæsonen venter, hvor Liverpool jagter en revanche – er du optimistisk, og hvem ser du have favoritrollen?
– Jeg er optimistisk. Liverpool er kommet længere i processen under Klopp og er gået fra et lovende, sprudlende mandskab til at være et vindende kollektiv. Real Madrid er – i min optik – ikke et bedre hold end i 17/18-finalen, men de har en Benzema, der aldrig har været bedre, som kan slå til når som helst. 55/45 Liverpool.
Real Madrid har fået en mavepuster op til finalen, da Mbappé har valgt at forlænge med PSG. Ser du have nogen form for indflydelse til kampen?
– Nej, det tror jeg ikke det får. Hvis noget, så giver det Real Madrid mere motivation til at vise omverdenen, hvad klubben kan, og at ingen er større end Real Madrid.
Nu får Real Madrid hverken fat i Haaland eller Mbappé – kan du nu frygte, at de vil gå efter Mohamed Salah? Og kan du se Liverpool sælge ham for et større beløb?
– Det største kompliment, jeg kan give Klopps Liverpool efterhånden, er, at det er meget få spillere, jeg frygter at miste – og forårssæsonen har vist os fans, at Mohamed Salah godt kan erstattes. Kollektivet løfter Liverpool i disse år og selvfølgelig er der enkelte spillere, man vil have svært ved at undvære i længere tid ad gangen, men jeg vil ikke skide grønne grise, hvis Liverpool vælger at cashe ind på Salah, omend jeg ikke håber det.