Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

City-stjerne i hidsigt skænderi med Guardiola: "Hold kæft"

Af Emil Plovgaard
19.05.2023 Kl. 14:44
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Manchester City kørte Real Madrid over med 4-0 i midtugens Champions League-semifinale.

Det betyder, at The Cityzens nu er videre til finalen, der spilles i Istanbul 10. juni mod Inter.

Det var dog ikke alt, klubbens manager, Pep Guardiola, undervejs i opgøret var tilfreds med.

LÆS OGSÅ: Erik ten Hag: United-stjerne er blevet syg

Spanieren ville gerne have en af klubbens største stjerner, Kevin de Bruyne, til at aflevere bolden til en af sine holdkammerater i stedet for at gå den selviske vej. Det tog belgieren ikke godt imod.

Og ifølge beIN Sports, bad De Bruyne gentagne gange Guardiola om at lukke munden.

Se skænderiet i videoen herunder:

 

@beinsportsusa Who do you agree with, Pep or De Bruyne? 🤪👀🔥⚔️ #fyp #viral #soccer #football #futbol #champions #championsleague #debruyne #pepguardiola #manchestercity #mancity ♬ original sound – beIN SPORTS USA

 

Guardiola kom også selv med en forklaring på optrinnet efterfølgende.

– Da der stod 2-0, begyndte vi at skynde os en del. Lige efter pausen, mistede (Ilkay, red.) Gündogan en bold, mens Kevin foretog tre omstillinger, der ikke var nødvendige. Vi skyndte os, hvor vi burde have gjort det modsatte, hvor vi skulle have gjort dem trætte i stedet.

– Men det er normalt. Man skynder sig, når opgøret bliver tæt, og det kostede os lidt. Men overordnet set spillede vi en ekstraordinær kamp, sagde Guardiola til Movistar.

Arsenal-legenden Thierry Henry, der nu arbejder som ekspert hos CBS Sports, fortæller, at han efter kampen havde en kort snak med belgieren om episoden.

– Det var et rørende øjeblik. Jeg kan ikke gengive, hvad der blev sagt, for det er privat. Men efter dét, han har fortalt mig, har jeg endnu mere respekt for ham nu og den måde, han krigede på sammen med resten af holdet, sagde Henry til sin arbejdsgiver.

Manchester City kan vinde en historisk Treble i denne sæson, hvor det, foruden Champions League, også gælder en slutspurt i Premier League, mens man skal møde Manchester United i FA Cup-finalen 3. juni.

LÆS OGSÅ: Blev sparket af Hazard: Nu tjener 'bolddreng' kassen

LÆS OGSÅ: Han står til at blive ny Southampton-manager
 

 

Annonce