City-spanier rygtes til Real Madrid
Den spanske avis Marca sender Alvaro Negredo til Real Madrid, efter Alvaro Morata blev solgt til Juventus.
Real Madrid solgte sidste år Gonzalo Higuain til Napoli for et højt beløb, det samme er lykkes med Alvaro Morata til Juventus, og nu står tilbage med bare en central angriber, og det er Karim Benzema.
Nu spekulerer Marca så i, om Alvaro Negredo kunne agere back-up for Karim Benzema. Manchester City vil dog ikke sælge Negredo for under 30 millioner euro.
Atletico Madrid prøvede tidligere på sommeren at hente Negredo, men de blev skræmt væk af prisen, og man hentede der for Mario Mandzukic som erstatning for Diego Costa, som skiftede til Chelsea.
Negredo havde i slutningen af sæsonen nogen rygproblemer, men han er opsat på at fortsætte hos City, da han forleden fortalte Premier League-vindernes TV-kanal, at han gerne vil blive hos de blå fra Manchester.