Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Christian Benteke får hjælp af mentaltræner

06.09.2015 Kl. 13:23
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Christian Benteke har efter sit skifte til Liverpool FC hyret en mentaltræner, der skal hjælpe ham med at vænne sig til at spille i en af Englands største klubber. 

Den 24-årige belgier er under et stort pres i Liverpool, efter at klubben i sommerens transfervindue kastede hele £32m efter den store angriber, som Liverpool-fans håber på kan score de mål, som klubben har savnet siden salget af Luis Suarez. 

Benteke har endnu blot scoret en enkelt gang for sin nye klub, og har derfor henvendt sig til en belgiens mest respekterede mentaltrænere Michel Bruyninckx, som har hjulpet mange af Belgiens allerstørste stjerner. 

– Da han var en dreng i Belgien, skiftede han ofte klub, fordi han blev defineret som en spiller, der kun kunne spille på én måde – den fysiske, siger Bruyninckx til The Mirror.

– Jeg forsøger at hjælpe ham med at se, at han kan ikke skal acceptere at blive sat i bås, og at han kan blive ved med at blive bedre og bedre. 

– Folk siger, at han ikke er en Liverpool-spiller, men jeg ved, at Christian (Benteke, red.) kan spille i alle klubber. 

Christian Benteke forventes at starte inde, når Liverpool i næste runde gæster Old Trafford og Manchester United. 

Annonce