Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Chokudmelding: Han er bedre end Lamine Yamal

Af Alexander Walther Petersen
01.05.2025 Kl. 13:28

Den 17-årige FC Barcelona-stjerne Lamine Yamal var aldeles velspillende onsdag aften, da spanierne spillede 3-3 mod Inter i Champions League-semifinalen.

Her skrev guldfuglen desuden historie i forbindelse med sin mageløse scoring.

Alligevel er kæmpetalentet ikke den bedste på sin position på højrekanten. Det mener Tammy Abraham, der tørner ud for AC Milan ifølge TBR Football.

I denne sæson har det unge stjerneskud, Lamine Yamal, været blandt de bedste spillere i ikke bare FC Barcelona, men i hele verden.

Derfor er teknikeren også én af de spillere, der er topkandidat til at snuppe det prestigetunge Ballon d’Or-trofæ. Der er i øvrigt flere FC Barcelona-spillere, som figurerer på den liste lige nu.

Alligevel mener Tammy Abraham, der tidligere har tørnet ud for Chelsea, at det er en helt anden spiller, der er den bedste spiller i verden lige nu på højrekanten.

Englænderen understreger nemlig, at det er Arsenal-stjernen Bukayo Saka, der er bedst. På andenpladsen placerer angriberen dog Yamal, mens brandvarme Ousmane Dembélé fra PSG napper tredjepladsen i det regnskab.

Der er returopgør tirsdag aften i Milano, hvor Inter og FC Barcelona kæmper om finalepladsen i dette års Champions League-turnering.

Til sommer kommer der til at være flere kæmpehandler i Premier League. Her får du et overblik over nogle af de største af slagsen.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce