Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Chokmelding om Erik ten Hag

Af Morten Jørgensen
31.08.2025 Kl. 22:48

Erik ten Hag har kun været cheftræner for Bayer Leverkusen i ganske kort tid, men nu er han allerede fyringstruet hos tyskerne.

Sådan lyder meldingen fra det respekterede tyske fodboldmagasin Kicker.

Meldingen går på, at situationen mellem Erik ten Hag og Bayer Leverkusen bliver værre og værre.

Internt i klubben bliver hollænderen kritiseret, og det kan meget vel ende med en fyreseddel. Når transfervinduet er slut, vil klubben beslutte, hvad der skal ske med Erik ten Hag.

Bayer Leverkusen har fået en rigtig skidt start på sæsonen, hvor klubben har fået ét point i de første to Bundesliga-kampe.

Den tyske storklub startede med at tabe hjemme mod Hoffenheim, inden det lørdag blev til 3-3 mod Werder Bremen.

Erik ten Hag blev ansat som afløseren for Xabi Alonso tidligere på sommeren, og det er indtil videre åbenbart en ansættelse, der er gået langt fra som håbet.

Hollænderen blev for lidt mere end et år siden fyret i Manchester United, hvor han havde tilbragt lidt mere end to år.

Hos den engelske storklub formåede han at vinde både Carabao Cuppen og FA Cuppen.

Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.

Her er alle sommerens transfers i Premier League. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce