Chokmelding: Carlo Ancelotti på vej tilbage til Real Madrid
Carlo Ancelotti forlader officielt Real Madrid efter denne sæson, men angiveligt kan italieneren vende tilbage til klubben i fremtiden.
Tidligere på ugen blev det bekræftet, at Ancelotti overtager rollen som landstræner for Brasilien, når La Liga-sæsonen slutter.
Den 65-årige begynder i sit nye job den 26. maj, hvor han skal forsøge at bringe succes tilbage til det sydamerikanske fodboldlandshold.
Tung sæson for Real Madrid
Det har været en skuffende sæson for Real Madrid, der torsdag aften La Liga-titlen til rivalerne fra Barcelona.
I Champions League røg de ud i kvartfinalen til Arsenal, hvilket har forstærket kritikken.
Trods modgangen er Ancelotti stadig en af sin generations mest succesrige trænere, og hans erfaring skal nu bruges til at genrejse Brasilien på den internationale scene.
Det brasilianske fodboldforbund (CBF) udtalte i forbindelse med ansættelsen:
– Dette er et historisk øjeblik, hvor verdens eneste femdobbelte verdensmester får en træner med en enestående meritliste i europæisk topfodbold. Vi byder Carlo Ancelotti varmt velkommen og ser frem til en ny æra med succes.
CBF rettede samtidig en særlig tak til Real Madrid-præsident Florentino Perez for at have “lettet frigivelsen af Ancelotti før kontraktudløb”.
Artiklen fortsætter efter billedet.

Comeback planlægges efter VM 2026
Ifølge Marca har Real Madrid og Ancelotti dog allerede planer om et fremtidigt gensyn.
Når Ancelottis kontrakt med Brasilien udløber efter VM i 2026, er der åbnet for en tilbagevenden til Madrid – dog i en endnu uafklaret rolle.
Avisen beskriver det som et “på gensyn” snarere end et endeligt farvel.
– Begge parter har holdt døren åben. Der er en klar intention om, at Ancelotti vender tilbage til Real Madrid, når hans arbejde med Brasilien slutter. Klubben ønsker fortsat at have italieneren tæt på, skriver avisen.
Den 25. maj vil der blive afholdt en officiel afskedsceremoni for Ancelotti, men stemningen vil være mere præget af midlertidigt farvel end definitivt punktum.
Andetsteds forlyder det, at José Mourinho har landet et overraskende job.


















