Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Chelsea udspiller PSG og vinder VM

Af Morten Jørgensen
13.07.2025 Kl. 23:13

Chelsea sikrede sig sejren i finalen ved VM for klubhold efter en helt igennem fantastisk præstation mod Paris Saint-Germain.

Chelsea fik en rigtig god start på opgøret og var det hold på banen de første ti minutter, hvor Cole Palmer også var meget tæt på at score fra kanten af feltet. 

Herefter kom Paris Saint-Germain bedre med i kampen, og Desiré Doué var især farlig fra sin position på højre kant, og han tvang Robert Sánchez til en god redning. 

Efter 21 minutter var det så The Blues, der slog til, da Cole Palmer med en flad afslutning udplacerede Gianluigi Donnarumma. 1-0 til englænderne. 

Otte minutter senere gentog historien sig, da Cole Palmer med endnu en flad afslutning fandt det højre målhjørne. 2-0 til Enzo Marescas tropper. 

London-klubben fortsatte med at imponere, og kort før pausen blev Paris Saint-Germain totalt udspillet, og João Pedro lobbede bolden i mål til 3-0. 

Efter pausen aftog lidt af intensiteten i kampen, og de kongeblå var i fuld kontrol. Liam Delap var også tæt på at gøre det til 4-0 få sekunder efter sin indskiftning.

Sejren blev kørt sikkert i land, og dermed kunne den engelske storklub glæde sig over sejren. Dermed er Chelsea nu også det første mandskab, der har vundet den nye turneringsform.

Med triumfen ved VM for klubhold vil Chelsea ende med at have tjent mere end 750 millioner kroner i løbet af den seneste måned i præmiepenge. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce