Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Chelsea i stor angriberkrise før United-møde: Hiddink indrømmer problem

27.12.2015 Kl. 23:36
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Da Diego Costa i weekendens 2-2-kamp mod Watford fik sit femte gule kort i den indeværende Premier League-sæson betød det ligeledes, at han ikke kan være med til mandagens meget vigtige kamp på Old Trafford mod Manchester United. 

Derfor forventede man, at man enten kunne spille Radamel Falcao, Eden Hazard eller Loic Remy på posten som angriber, men problemet har nu vist sig at være dybere end blot Diego Costas fravær qua karantæne. 

Eden Hazard, der haltede fra banen og ud fra Stamford Bridge efter han blev nedlagt af Valon Behrami i kampens døende minutter, og Remy, der ikke blev brugt i kampen, da han havde fået et trælår, skal begge testes kort før mandagens møde, men har rejst med truppen til Manchester. Det hævder Matt Law fra Telegraph. 

Hiddink afslørede på søndagens pressemøde forud for kampen, at Radamel Falcao, der i sidste sæson var udlånt til Manchester United, men floppede stort, endnu ikke er klar til at vende tilbage til truppen. Her fortalte Hiddink ligeledes, at det er et stort problem for Chelsea. 

– Det sætter os nogle skridt tilbage. Jeg kunne klage meget, men sådan er jeg ikke af natur. Vi skal fortsætte og finde en løsning så hurtigt som muligt. Men det er et nogle skridt tilbage for os, det er klart, fortalte Hiddink på pressemødet ifølge den engelske avis The Telegraph. 

ARTIKLEN FORTSÆTTES UNDER STATISTIKOVERBLIKKET. 

 

 

Loic Remy, der har vist sig at være meget skarp, når han har fået spilletid, ville umiddelbart være Hiddinks mest åbenlyse Diego Costa-erstatning, men franskmanden kunne fortsat føle en lille skade i kampen på Boxing Day mod Watford, mens Hazard endnu ikke er helt klar. Belgieren kom på banen i det 74. minut mod Watford, men haltede ud fra den igen oven på en vild tackling fra Watfords Valon Behrami, der gav Chelsea et straffespark, som Oscar endte med at brænde. 

– Han kom lidt sent tilbage til os, fordi vi sendte ham på ferie i et par dage, og også på grund af hans skader. Han kom tilbage, og trænede de seneste tre dage med os. Ifølge mig er han ikke helt klar endnu, men er meget frisk i sindet, og det er vigtigt, så han skal også træne og få kampe, fortalte Hiddink. 

Udlejede Falcao har ikke spillet for Chelsea siden slutningen af oktober grundet en skade i låret, men Hiddink insisterer på, at han ikke helt er klar til at bedømme 29-årige Falcao, før han kan træne fuldt med. 

– Han træner med os, men der er forskel på at være klar og på være klar til kamp. Man har brug for længere tid i træningen. Vi talte med ham omkring intensiteten i træningen. Hvis man er klar til at træne, så er det næste skridt at blive klar til at spille, lød det fra Hiddink, der ligeledes blev spurgt, om Falcao nogensinde kan genfinde sin bedste form. 

– Vi skal først bedømme ham lidt mere, sluttede han. 

DIEGO COSTA SCOREDE TO MÅL MOD WATFORD – MEN ER IKKE MED MOD MANCHESTER UNITED MANDAG PÅ GRUND AF KARANTÆNE

Annonce