Chambers fortryder ikke Arsenal-skifte
Calum Chambers skiftede i sommeren 2014 Southampton ud med Arsenal. Den unge englænder var fast mand hos The Saints, men hos The Gunners har det været anderledes med spilletid. Calum Chambers har blot spillet 22 kampe og i denne sæson har han ikke fået mange minutter af Arsene Wenger.
Trods den begrænsede spilletid samt rollen som tredjevalg i forsvaret er Calum Chambers glad for sit skifte til Arsenal. Den unge englænder nyder at være en del af et storhold, ligesom han føler, at det er det bedste sted for hans udvikling:
– Jeg føler, at jeg har lært rigtig meget i løbet af de seneste to år i Arsenal. Jeg er meget glad for mit skifte, siger Calum Chamers til The Daily Mail.
– Jeg mener ikke ,at jeg forlod Southampton for hurtigt. Jeg fik mange kampe for Arsenal i starten og jeg nød det virkelig.
Calum Chambers lovpriser sine forsvarskollegaer Per Mertesacker og Laurent Koscielny, der giver gode råd til den unge englænder på træningsbanen:
– Når man ikke spiller regelmæssigt, er det vigtigt at være skarp til træning. Per Mertesacker og Laurent Koscielny hjælper mig rigtig meget, ligesom jeg lærer rigtig meget fra dem, slutter Calum Chambers.