Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Chadli: Jan og Toby er et perfekt makkerpar

16.07.2015 Kl. 08:18
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tottenhams defensiv har aldrig været kendt for dens stabilitet og evne til at lukke af, og den forgangne sæson var ingen undtagelse. Man lukkede gennemsnitligt hele 1,39 mål ind pr. kamp, og det var på niveau med hold som Hull og Burnley, der altså endte med at rykke ned.

Derfor har forsvaret været et oplagt sted at forstærke holdet. Tidligere på transfervinduet hentede The Lilywhites midterforsvareren Kevin Wimmer og siden hen kom backen Kieran Trippier til. Det seneste skud på stammen er belgieren Toby Alderweireld, og ham er landsmanden Chadli glad for.

– Han er den komplette forsvarsspiller. Han er god i luften, god med bolden, teknisk meget stabil og så har han et overraskende godt øje for lange afleveringer. Han kan også snildt sparke udefra, og så er han rutineret. Han har spillet masser af internationale kampe – både for landsholdet og i Champions League. Han er virkelig en god signing og en god fyr, og så er han belgisk – det skader ikke!

I årene 2009-2012 spillede Jan Vertonghen og Toby Alderweireld begge i Ajax Amsterdam, hvor de i mange kampe var makkere i midterforsvaret. Nacer Chadli, med en fortid i Twente, stod overfor dem i Æresdivisionen en god håndfuld gange, og han er ikke i tvivl om, at de er et bundsolidt par.

– Jan og Toby spillede en masse kampe sammen i Ajax, så de kender hinanden ud og ind. De vil være meget komfortable ved at danne makkerpar i den nye sæson. Toby bringer en masse ro til forsvaret, og han er altid meget stabil. 

Spurs sparker den nye sæson i gang, da de den 8.august spiller lørdagens tidlige kamp på Old Trafford.

Annonce