AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:07:2019 22:13
Celtic tøver i Tierney-handel på grund af særlige vilkår

Celtics Kieran Tierney har igennem lang tid været rygtet til Arsenal som en ny forstærkning til London-klubbens bagkæde. Imidlertid tøver den skotske mesterklub med at acceptere Arsenals gentagne forespørgsler.


I første omgang smed Arsenal et bud på 125 millioner kroner af sted på Kieran Tierney, forhøjede det siden til 167 millioner kroner og toppede det afslutningsvis med et bud på 207 millioner kroner. 

Imidlertid er det ikke beløbets størrelse, Celtic tøver med at godkende - i stedet er det én bestemt klausul, som Celtic ikke er vil have involveret i aftalen. 

Arsenal forsøger nemlig at integrere en Champions League-klausul i deres transferbud på Celtics forsvarsspiller - og det skulle skotterne ifølge The Mirror ikke være tilfredse med grundet en manglende tiltro til London-klubbens kvalifikation til den fornemme klubturnering. 

Kieran Tierney er kontraktligt forpligtet til Celtic til sommeren 2023. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED