Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Carricks første United-signing: Henter stjerne hjem fra Saudi-Arabien

Af Alexander Walther Petersen
13.01.2026 Kl. 13:00

Manchester United er mulehår fra at præsentere Michael Carrick som ny cheftræner, der allerede er klar til at begå sin første transfer.

Darren Fletcher forlader dermed posten som midlertidig cheftræner, mens skotten bliver degraderet.

Carrick bliver hentet ind for at stabilisere De Røde Djævle efter skuffende resultater i Premier League og FA Cuppen, mens han træder ind med kendskab til klubben.

Englænderen har tidligere spillet for De Røde Djævle, mens han har tre kampe som midlertidig træner på CV’et. De fandt sted tilbage i 2021 efter fyringen af Ole Gunnar Solskjær.

Med Carricks ankomst forventes en mere proaktiv tilgang til spillet og transfervinduet, og klubben kan nu gå ind i vinterens transferperiode med et klart signal.

Husk at følg vores Transfer Live, hvor vi dækker de største transferhistorier minutiøst. Her får du det komplette overblik over de seneste transfers og rygter fra de ind- og udland.

Stjernedrys til United?

Ifølge lokalmediet Manchester Evening News er der en spiller, der snart kan blive præsenteret på Old Trafford.

Det drejer sig om 28-årige Rúben Neves, der kan blive den første markante signing under englænderens ledelse.

Klubben går ind i januars transfervindue med et klart behov for kontrol og autoritet på den centrale midtbane, og her er portugiseren rykket højt op på listen.

Usikkerheden omkring Casemiro og særligt Manuel Ugarte har skærpet behovet for erfaring, og Neves’ situation i Al-Hilal gør et comeback til Premier League realistisk.

Hans lederskab, taktiske overblik og indgående kendskab til engelsk fodbold tiltaler Carrick, der ønsker en stabiliserende figur her og nu. Samtidig vurderes prisen – i omegnen af 170 millioner kroner – som mere overkommelig end flere af alternativerne.

Carlos Baleba fra Brighton (som har været på blokken siden sommeren 2025) og Elliot Anderson fra Nottingham Forest figurerer også på ønskelisten, men begge vil kræve betydelige investeringer.

Carricks første test bliver derbyet mod Manchester City denne weekend.

Efter fyring: Xabi Alonso skal til Liverpool.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce