Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Carrick med første United-transfer: Henter favoritspiller

Af Alexander Walther Petersen
16.01.2026 Kl. 10:38

Michael Carrick er ny cheftræner for Manchester United.

Her får han ansvaret i den resterende del af sæsonen, mens har har taget noget af et entourage med sig til den røde del af Manchester.

Den tidligere United-spiller hviler bestemt ikke på laurbærrene, når det kommer til at hente nye spillere til klubben.

Meldinger i den engelske presse går således på, at en midtbanespiller snart tager turen til den engelske storklub.

Her har et væld af navne været på tale, heriblandt Carlos Baleba, Ruben Neves, Morten Hjulmand, Elliot Anderson og Joao Gomes, men nu er det en helt anden profil, som kan havne i United.

Husk at følg vores Transfer Live, hvor vi dækker de største transferhistorier minutiøst. Her får du det komplette overblik over de seneste transfers og rygter fra de ind- og udland.

United klar til første indkøb

Ifølge GiveMeSport er De Røde Djævle klar til at slå kløerne i 23-årige Hayden Hackney.

Englænderen, der kan spille i det central forsvar og på midtbanen, koster angiveligt i omegnen af 258 millioner kroner.

Hackney er en gammel kending af Michael Carrick, der rådede over den hårdarbejdende spiller i sine dage i spidsen for Middlesborough.

Nu kan de atter blive genforenet på mytiske Old Trafford.

En stor afsløring har ramt de engelske medier. Thomas Frank og Tottenham ville hente en Liverpool-stjerne. Læs mere.

Fortid i Premier League: Brøndby henter topangriber

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce