Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Carrick: Forhåbentlig begyndelsen på en stime

11.12.2016 Kl. 16:27
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Manchester United har haft svært ved at vinde kampene i indeværende Premier League-sæson, og De Røde Djævle var hele 16 point efter Chelsea inden søndagens møde med Tottenham.

Her blev det dog til tre tiltrængte point for Jose Mourinhos tropper, og Michael Carrick håber, at den vigtige sejr bliver begyndelsen på en stime for United.

– Vi havde brug for en stime, og forhåbentlig kan dette blive begyndelsen på en. Vi har ikke ramt vores topniveau, og vi forsøger at indhente de andre, så vi er glade for de tre point. Jeg tror godt, at I kan forstå de sene nerver efter vores seneste resultater. Det var ikke vores flotteste præstation over de sidste uger, men vi kæmpede, skabte chancer, og overordnet set var det en god præstation, fortæller han til BBC og tilføjer:

– Det var en test for os. Man kan kigge på tabellen og se, at der er lang vej for os. Tottenham er et godt hold, men vi viste karakter. Vi har sagt i nogle uger, at det ville vende. Nogle gange har man bare brug for en sejr. Der er stadig masser i vente fra os.

Den kontrollerende midtbanespiller havde samtidig masser af positive ting at sige om Henrikh Mkhitaryan, som afgjorde opgøret med sin scoring i første halvleg.

– Henrikh Mkhitaryan er så talentfuld, så kløgtig og en fantastisk fyr, og jeg håber, at hans skade ikke er alvorlig.

Sejren sender Manchester United tre point efter Tottenham på femtepladsen og seks point efter Manchester City på fjerdepladsen.

Annonce