Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Can lovpriser holdkammeraten Coutinho: Han imponerer mig hver dag

05.11.2016 Kl. 12:19
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Philippe Coutinho har været en stor profil for Liverpool de seneste sæsoner, og den brasilianske kreatør har fortsat formen i denne sæson, hvor han nu er nomineret til 'Månedens spiller for oktober' i Premier League.

I løbet af måneden scorede Coutinho et afgørende mål mod West Bromwich, mens en imponerende indsats mod Crystal Palace blev kronet med to oplæg.

Emre Can, der selv scorede mod netop Crystal Palace, er fuld af roser til sin holdkammerat.

– Det er utroligt, hvad han udretter på banen. Det er fantastisk, og hvis du ser ham på træningsbanen, er han ikke bare en god fodboldspiller. Han er en figther, og han vil arbejde for holdet, siger Can til Sky Sports og tilføjer:

– Det er en stor ære at spille med ham. Han er en rigtig, rigtig god spiller, og jeg har ikke set nogen som ham før i min karriere. Til hver træning tænker jeg: "Wow!"

Den tidligere Leverkusen-profil har dog også rosende ord tilovers for resten af Liverpools offensiv. The Reds står nemlig noteret for 34 scoringer i 13 kampe i alle turneringer.

– Vi har et rigtig stærkt hold, og hvis du ser os spille og vores angreb, så er Firmino, Coutinho, Lallana, Mane alle fantastiske spillere. Jeg nyder at spille med dem, og vi er venner både på og uden for banen, hvilket er vigtigt.

Coutinho er nomineret til prisen som 'Månedens spiller for oktober' sammen med N'Golo Kante, Eden Hazard og Diego Costa fra Chelsea, Tom Heaton fra Burnley, Joe Allen fra Stoke samt Manchester Citys Ilkay Gündogan.

Annonce