AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
23:07:2019 08:43
Butt er blevet forfremmet - men United vil stadig have ny sportsdirektør

Manchester United er stadig på udkig efter en ny sportsdirektør til klubben, selvom Nicky Butt mandag blev forfremmet.


Manchester United kunne mandag offentliggøre, at Nicky Butt er blevet udnævnt til Head of First Team Development,  mens Nick Cox til gengæld overtager Butts forhenværende stilling som ansvarlig for klubbens talentakademi.

Forfremmelserne kommer dog ikke til at have nogen indflydelse på klubbens rekruttering af en ny sportsdirektør, som efterhånden har stået på i et halvt års tid.

Ed Woodward ønskede at besætte den nyoprettede stilling som sportsdirektør inden sæsonstart, men med få uger tilbage inden 2019-20-sæsonen starter, skulle Manchester United ikke længere have en deadline for ansættelsen. Det skriver London Evening Standard.

I fraværet af en sportsdirektør er det Ole Gunnar Solskjær i samarbejde med Mike Phelan og en række af klubbens ledende talentspejdere, som har udformet Manchester Uniteds transferstrategi denne sommer.

Matt Judge, der er ansvarlig for klubbens forretningsudvikling, har fået ansvaret for at forhandle transfers på plads, men det har vist sig at være nemmere sagt end gjort.

Man er fortsat i forhandlinger med Leicester om Harry Maguire, mens man har udtrykt sin interesse i Sean Longstaff overfor Newcastle. 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED