Annonce
Annonce
Foto: Getty Images
Bruun: Dolberg kan afgøre finalen mod United
På onsdag den 24. maj til Ajax Amsterdam og Manchester United mødes i Europa League-finalen i Stokholm. En kamp, der kommer til at definere Manchester Unteds sæson. Champions League står på spil og derfor er kun sejr godt nok for José Mourinho og co. der ikke har lagt skjul på, at man nedprioriterer Premier League for en europæisk sejr.
Ifølge 6'erens Morten Bruun, der skal kommentere kampen på dansk TV, så bliver opgaven dog ikke let for Manchester United, som især kan få problemer med Ajax' 19-årige danske angriber, Kasper Dolberg:
– Det bliver en kamp, som han (Dolberg, red) kan afgøre, fordi man med Dolberg har fornemmelsen af, at det næste niveau, det tager han bare. Det er ubetinget den største kamp i hans karriere, men det var semifinalerne mod Lyon også, og der lavede han to fremragende mål. Fortællingen om Dolberg er jo enormt spændende, og det synes jeg faktisk også, den er med Schöne, siger Bruun til Tipsbladet.dk og uddyber:
– Men jeg ved jo godt, hvem folk glæder sig mest til at se, for Dolberg er fremtiden og bliver talt om som den nye Elkjær eller van Basten, hvor Schönes karriere er på vej den anden vej, siger Morten Bruun.
På deres vej til Europa League-finalen har Ajax slået Olympique Lyon, Schalke 04, FC København og Legia ud i knockoutfasen, mens Manchester United har besejret Celta Vigo, Anderlecht, FC Rostov og Saint-Etienne.
Hvis Manchester United besejrer Ajax, så vil det være klubbens første triumf i Europa League nogensinde.
Annonce